Stručná historie boxu v Sokolově

V r. 1946 založili pánové Špicar a Všejanský v poválečném Sokolově boxerský oddíl, který nesl název Boxing Klub Falknov.

V průběhu dalších let se tento oddíl, již pod hlavičkou Baníku Sokolov, úspěšně rozvíjel. V týmových soutěžích dosahoval oddíl největších úspěchů v 1. polovině 60. let, kdy se v úvodním ročníku I. ligy mužů umístil Baník Sokolov na druhém místě za Duklou Kroměříž, přičemž se tak stalo jen kvůli horšímu průměru pomocných bodů.

Oddíl boxu Baníku Sokolov reprezentovala řada vynikajících borců, kteří v juniorských i mužských vrcholových soutěžích jednotlivců vybojovali mnoho umístění na stupních vítězů nebo dokonce získali ve svých váhových kategoriích tituly mistrů republiky. Za všechny jmenujme borce, který dosáhl největších individuálních úspěchů. Je to mistr sportu Jaroslav Šlajs, mnohonásobný mistr republiky, účastník olympijských her v Tokiu.

Trenérské činnosti v oddílu boxu se věnovali většinou úspěšní borci Baníku po ukončení své aktivní závodní činnosti.

Za úspěšnou činnost bylo oddílu v průběhu let svěřeno pořádání mistrovství republiky v juniorské i mužské kategorii. Oddíl je iniciátorem pořádání mezinárodního turnaje "Memoriál Bořivoje Zichy", který je pořádán každoročně, nyní pod názvem "O pohár Sokolovské uhelné a.s."

Zdroj informací: publikace "Sokolovský box včera a dnes", autor Ivan Fagan

Designed by Sniper